ux design

Czym zajmuje się UX Designer?

Od jakiegoś czasu zwiększyło się zainteresowanie stanowiskami w IT. Jednym ze stanowisk, które wzbudza najwięcej zainteresowania jest UX designer. W internecie pojawia się mnóstwo kursów reklamującymi się hasłami “po naszym kursie zostaniesz UX designerem w tydzień” czy “bezdomny zapisał się na nasz kurs z UX i teraz jeździ mercedesem” (a tak na serio to nie, taki śmieszek z MLMów) i obiecującymi wysokie zarobki w tym zawodzie. Czym zajmuje się UX designer i czy tak łatwo można nim zostać?

Czym jest User Experience design?

User experience design jest jednym z podejść projektowania, w którym na pierwszym miejscu stawia się użytkownika. UX design odnosi się do aspektu emocjonalnego użytkowników, czyli do tego czego doświadczają użytkownicy podczas kontaktu z określonym rozwiązaniem. Jest nastawiony na całość wrażeń, które odbiera użytkownik, gdy korzysta z danego produktu.

User Centered Design – jest to projektowanie zorientowane na użytkownika, na projektowanie interakcji człowieka z komputerem, w którym potrzeby, wymagania i ograniczenia końcowego użytkownika są szczegółowo badane na każdym etapie procesu projektowego.

O dobrym designie nacechowanym na użytkownika świadczą takie cechy produktu jak przydatność, użyteczność, łatwość opanowania, estetyka oraz emocje jakie produkt wywołuje u użytkowników. UX design nastawiony jest na tworzenie pozytywnych doświadczeń użytkowników z projektowanym interfejsem. 

Czym zajmują się UX designerzy?

Ogólnie mówiąc UX designer zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkownika. Celem procesu UX jest zwiększenie satysfakcji klienta bądź użytkownika korzystającego z danego produktu. Zadaniami User Experience designera są poprawa funkcjonalności i użyteczności produktu. Dostarczenie produktu łatwego w obsłudze oraz zapewnienie “przyjemnych” interakcji między klientem a produktem. Efektem procesu UX jest pozyskanie lojalnych klientów produktu w dłuższym okresie czasu.

UX designerzy zajmują się balansowaniem pomiędzy dążeniami a ograniczeniami. Dążeniami w tym przypadku są np. przejrzysty interfejs, interesujące kolory czy przejrzysta nawigacja. Natomiast ograniczeniami podczas projektowania mogą być oprogramowanie, typ urządzenia lub rozmiar ekranu.

Projektant doświadczeń łączy cele biznesowe z potrzebami użytkownika poprzez proces testowania i udoskonalania tego, co satysfakcjonuje obie strony. Strategia biznesowa określająca cele biznesowe to najbardziej ogólna wizja firmy, która ma zapewniać długoterminowy wzrost i zrównoważone funkcjonowanie organizacji.

Zadaniami UX designera są:

 • badanie potrzeb
 • poznanie czego właściwie oczekuje użytkownik
 • dostarczenie produktu o intuicyjnej, naturalnie przychodzącej obsłudze
 • zaprojektowanie produktu zorientowanego na użytkownika

Jest to jednak skrócona wersja całego procesu UX. Poniżej szerzej omawiam zadania UX designera w projektowaniu produktu zorientowanego na użytkownika:

 • Analiza konkurencji – analiza wybranych firm lub produktów, której celem jest określenie ich względnej atrakcyjności, porównanie z produktem nad którym pracujemy oraz konkurencyjnych produktów między sobą. Podczas analizy konkurencji staramy się znaleźć zarówno wady jak i zalety określonych produktów lub rozwiązań, oraz ich atrakcyjność dla użytkowników.
 • Analiza klienta – czyli poznanie struktury firmy, bolączek i pragnień klienta, czyli tego co klient chce osiągnąć i co mu w tym stoi na przeszkodzie
 • Poznanie obecnej struktury produktu/strategii – analiza wad i zalet obecnego produktu, rozłożenie na części pierwsze jego zawartości i porównanie z innymi rozwiązaniami, poznanie strategii firmy w zarządzaniu produktem, podczas tego procesu stosuje się między innymi analizę SWAT – czyli właśnie analizę silnych i słabych stron w zestawieniu z szansami i zagrożeniami z zewnątrz
 • Architektura informacji (IA) – to nic innego jak umiejętność organizowania informacji na stronie lub w aplikacji. Jest to stworzenie właściwej hierarchii treści, opisów, etykiet oraz nawigacji. 
 • Rozwój contentu – jest to dodawanie wartości do zastanego produktu/rozwiązania.
 • Wireframing – wireframe to szkic aplikacji/rozwiązania o bardzo małej liczbie szczegółów. Służy do przedstawienia architektury informacji oraz opisuje i przedstawia podstawową wizualizację interfejsu i interakcji.
 • Prototypowanie – jest bardziej szczegółowym tworem niż wireframe. Prototyp pozwala na sprawdzenie interakcji z produktem, symuluje interakcje użytkownika z interfejsem. Nie musi odwzorowywać dokładnie całej aplikacji bądź strony. Z prototypów można korzystać wielokrotnie na etapie tworzenia produktu. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze i oszczędzające znacznie więcej czasu niż tworzenie końcowego produktu i jego poprawki.
 • Testowanie – obserwacja interakcji użytkownika z produktem lub prototypem i wyciąganie wniosków z badań z użytkownikami

Z kim pracuje UX designer?

UX designer ściśle współpracuje z UI designerem (projektującym wygląd graficzny strony lub aplikacji) oraz zespołem deweloperskim. Integruje wszystkie informacje pochodzące z tych źródeł by stworzyć produkt jak najlepiej przystosowany dla użytkownika. 

Jak zostać UX designerem?

Rynek w odpowiedzi na duże zainteresowanie tym kierunkiem rozwoju oferuje szeroki wachlarz kursów internetowych oraz stacjonarnych. Wyższe uczelnie takie jak SWPS czy AGH wprowadziły do swojej oferty kierunki dedykowane dla UX designerów. Tylko od Ciebie zależy jaką drogę rozwoju w tym wypadku wybierzesz. Powszechnie panuje pogląd, że UX designerem można zostać bez ukończenia specjalistycznych studiów, jednak rynek pracy w ciągu zaledwie kilku latach zmienił się znacząco w tym temacie. Duża konkurencja na rynku, jeżeli chodzi o zawód UX designera zmienia wymagania pracodawców co do tego stanowiska. Zdarza się, że UX designer wykonuje również zadania UI designera oraz UX researchera. Jednak najważniejsze w znalezieniu pracy pozostaje niezmiennie portfolio UX designera przedstawiające cały proces tworzenia projektu, a nie tylko jego efekt. 

Ile zarabia UX designer?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Junior UX designer zarabia netto od 2900 do 4015 zł miesięcznie, natomiast Senior UX designer zarabia na rękę od 5 708 do 9 263 złotych. Z doświadczenia wiem, że kwoty wynagrodzenia dla początkujących designerów mogą być nieco niższe a seniorów nieco wyższe niż w przytoczonych statystykach. Wszystko zależy od doświadczenia i wielkości zatrudniającej firmy. 

zadania UX designera

1 komentarz do wpisu “Czym zajmuje się UX Designer?”

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry